Založ si blog

Konečne sme sa zobudili a začali sme bojovať o naše produkty?

“Keď ju miluješ, nie je čo riešiť”, prežila a je stále “in” aj v dnešných časoch. Iba máloktoré výrobky, ktorých história siaha pred rok 1989, dokázali úspešne odolávať svetovej invázii. A dokonca ich aj poraziť. Toto si dovolím tvrdiť Kofola bravúrne zvládla, i keď to nemala také jednoduché. Zbožňujem tento sladký nápoj, preto som sa rozhodol venovať jej a Vám, pár riadkov. Spanilá jazda Kofoly, bola na prelome rokov 70.-80. rokov na svojom vrchole. Ročne sa jej vyrobilo viac, ako 180 miliónov litrov. Československú „colu”, ste mohli dostať v každom obchode, v každej krčme, či podniku.

Zaujímalo ma však, ako to bolo po roku 1989, kedy nastal zlom a s nežnou revolúciou sa podľa dostupných informácii, na značku Kofoly pomaly, ale isto zabúdalo. Zabúdalo sa na viaceré veci, keďže bol veľký “búm” dostupnosti zahraničných tovarov, v tomto prípade nápojov.

Milovníci toho nápoja po otvorení zahraničných trhov, akoby na neho zabudli. Česi a Slováci v tom čase viac siahali po dovážaných a nových produktoch, ktoré dovtedy nemohli ochutnať. Najlepšie chutí zakázané, tak toto ich určite ovplyvňovalo a lákalo ich nepoznané.

Významným rokom už pre slovenskú kofolu, kedy začala opäť “kvitnúť” bol rok 2002. Z obchodnej firmy, ktorá vystačila s tromi desiatkami zamestnancov, sa zrazu stal “pán” výrobný podnik. Prijal robotníkov, ľudí, ktorí chceli pracovať, nakúpil stroje a začal v novej fabrike v Rajeckej Lesnej vyrábať. Pre obchodníkov to znamenalo najmä jednu podstatnú zmenu. Vyrábali už na Slovensku. Už sa ich netýkali dovozné kvóty, ktoré ich tak brzdili pri ich náročnej práci. Hlavnou úlohu v budovaní a v ďalšom presadzovaní sa na trhu bolo striasť sa imidžu krčmového nápoja.

Na toto kofola využila tradíciu, presadila sa v obchodných reťazcoch, zviedla každodenný boj o dôležité pozície v predajniach, zatlačila na televíznu reklamu a začala pracovať na tom, aby mala úspech aj v reštauráciách.

Cesta, ktorou sa dnešná Kofola vybrala, bola sprevádzaná silnou konkurenciou. Za hlavného konkurenta sa považovala Coca-Cola, obľúbený tmavý nápoj, ktorý je na trhu už 125 rokov. Za ten čas si získal chuťové bunky nejedného z nás.

Závodu Kofola výrazne pomohla a pohla ju vpred práve vtedajšia novinka slovenského závodu a to stolová voda Rajec a hlavne ďalší nápoj Vinea. Práve získanie Vinei od pezinského Vitisu, pomohlo Kofole na trhu a tým pomalinkými krokmi začal ústup fenoménu Coca coly. Coca-Cola tiež prišla s ponukou, odkúpiť značku Vinea, ale už bolo neskoro. Kofola bola rýchlejšia.

Možno práve tento fakt zapríčinil tú skutočnosť, že po 22 rokoch, spoločnosť Coca-cola odchádza zo Slovenska. Môžeme špekulovať, kalkulovať, ale isté je že rodinné riadenie závodu Kofoly je silnejšie, ako hociktorí zahraničný produkt. Preto skúsme myslieť národne a vážme si naše výrobky. O to viac, keď vieme, že ich existencia nie je jednoduchá. V prípade Kofoly poznáme jej celú genézu, to čím si prešla a čím je dnes. Nenechajme sa zmiesť s nariadeniami Európskej únie, kde sa ich požiadavky generujú od zeleného stola. Naše je naše a to nám nemôžu, len tak odoprieť alebo zakázať.

“Ukáž mi čo ješ a ja Ti poviem kto si” …

 

-oli-

 

 

 

 

 

Nakupovanie v priamom prenose, zefektívnilo proces verejného obstarávania

05.01.2016

Ministerstvo vnútra SR v júli spustilo prvý nástroj projektu Elektronického kontraktačného systému (EKS), tzv. elektronické trhovisko. V slengu našej reči, sa spustil tzv. slovenský ebay :) viac »

Áno, aj takto sa dajú vyrábať titulky.

01.10.2015

Je pre mňa dennodenným zvykom, že si ráno pri káve pozriem pár článkov na internete a snažím sa dostať do obrazu. Len je zaujímavé, ako dnešné média pracujú s titulkami, sú tak prešpekulované, viac »

balistická raketa, KĽDR

USA zaviedli sankcie voči firmám z desiatich krajín

24.03.2017 18:38

Americká vláda zaviedla sankcie proti tridsiatim zahraničným firmám a osobám z desiatich krajín vrátane Číny.

Alexandr Lukašenko, bielorusko

Lukašenko: Provokatérov financovali americké a nemecké fondy

24.03.2017 18:31

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko dnes oznámil, že "ozbrojených provokatérov", ktorých polícia zadržala v utorok, financovali americké a nemecké fondy.

putin, le penová

Putin prijal v Kremli francúzsku prezidentskú kandidátku Le Penovú

24.03.2017 17:29

Rusko nemá v úmysle ovplyvňovať prezidentské voľby vo Francúzsku, ale má právo byť v kontakte s predstaviteľmi jeho politických síl.

test, Severná Kórea, jadrová skúška

Soul: KĽDR je pripravená uskutočniť novú jadrovú skúšku

24.03.2017 17:18

Severná Kórea je pripravená uskutočniť novú jadrovú skúšku, a to už koncom tohto mesiaca. Vyhlásil to dnes hovorca juhokórejského ministerstva obrany.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 10564x
Priemerná čítanosť článkov: 3521x

Autor blogu

Kategórie