Ministerstvo vnútra SR v júli spustilo prvý nástroj projektu Elektronického kontraktačného systému (EKS), tzv. elektronické trhovisko. V slengu našej reči, sa spustil tzv. slovenský ebay 🙂 Je to systém plne elektronizovaného zadávania ponúk a nákupov tovarov, stavebných prác alebo služieb, ktoré sú bežne dostupné na trhu. EKS-ko vyšlo z dielne ministra vnútra Róberta Kaliňáka (Smer – SD).
Na elektronickom trhovisku bude povinne nakupovať:
– štát
– obec
– vyšší územný celok
– organizácie, ktoré sú nimi zriadené, či majetkovo prepojené
Všetky informácie môžu vyššie vymenovaní získať a tak sa dostať k potenciálnym dodávateľom z regiónu, na novovytvorených kontaktných miestach. V nich pôsobia ľudia vyškolení certifikovanými školiteľmi, ktorí im poradia s prihlásením a registráciou do Elektronického trhoviska. Kontaktné miesta vznikli na 62 okresných úradoch, deviatich klientskych centrách, prístupné každý utorok od 8. do 14. hodiny. Systém registrácie je podľa vedúceho oddelenia EKS v spoločnosti Anasoft, Borisa Rybára koncipovaný tak, aby sa v ňom vedel orientovať akýkoľvek používateľ.
Jednoducho si pozrime základné výhody a následne nevýhody trhoviska.
Výhody:
1. Elektronické trhovisko je nástrojom na zefektívnenie procesov verejného obstarávania, to je dosť dôležité hlavne pre verejných obstarávateľov. Celý proces, ktorý trval tri – štyri mesiace sa skráti vďaka ET na jeden týždeň.
2. Ďalšou výhodou je zjednodušenie administrácie, pretože štát, obce, či vyššie územné spolky budú nakupovať v priamom prenose a celý proces bude prístupný na webe. Podporujú sa regionálni dodávatelia, ktorí môžu konkurovať cenami vďaka nižším nákladom na dopravu.
3. Hlavným prínosom trhoviska je jeho anonymita. Až po uzavretie zmluvy doň nikto nevie vstupovať. Nie je jasné, kto si tovar objednal a kto ho bude dodávať, keďže ide o elektronickú aukciu. Má to významný proti-korupčný charakter. Na druhej strane o nevýhode tejto „výhody“ si povieme nižšie.
Nevýhody:
1. Nemôžete si zadať balíkovú objednávku. Keď bude štát, obec, vúc potrebovať kancelársky papier, tonery, spinky, perá, šanóny, tak si ich nevie objednať ako jeden balík, ale musí zadávať po položkách.
2. Anonymita môže byť výhodná, ako som napísal vo výhodách, ale môže byť aj nevýhodná. Uvediem základný príklad: Nejaká obec alebo mesto chce vymeniť podlahy na úrade. Do systému zadá požiadavku na stavebné práce. Z ponúk si vyberie najlacnejšiu. Lenže až v momente výberu, keď systém vygeneruje zmluvu, zistí, že vybrali firmu, s ktorou mala v minulosti zlú skúsenosť, a firma dokonca obci dlhuje peniaze. Text zmluvy sa nedá pripomienkovať, nedá sa od nej odstúpiť. Objednávateľ tak kupuje mačku vo vreci, ak by sme to brali z negatívnej stránky.
Uvediem ešte jednu výhodu-nevýhodu
1. Tzv. nečestní obchodníci sa dostanú na trhoviskový „blacklist“. Stane sa tak v prípade, ak nesplnia zmluvu minimálne trikrát v minimálne dvoch odberateľských prípadoch.
Elektronický kontraktačný systém bude mať okrem elektronického trhoviska aj ďalšie dva nástroje.
Pôjde o:
1. dynamický nákupný systém, ktorý má zabezpečiť, aby sa do verejných súťaží mohlo zapojiť čo najviac dodávateľov.
2. elektronickú podporu procesov, teda poskytovanie informácií, vysvetľovanie, či publikovanie dobrej praxe. Dodávateľom EKS pre ministerstvo vnútra je konzorcium Anasoft, Slovak Telekom (ST) a Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR).
Od 1. januára 2016 sa v zmysle nariadenia komisie (EÚ) menia finančné limity v oblasti postupov zadávania zákaziek. Upravuje sa hranica najvyššej prípustnej hodnoty podlimitnej zákazky. Tento systém nakupovania nie je zlý, po akomsi vychytaní múch, ktoré príklady som uviedol v nevýhodách sa môže stať skutočne dokonalým produktom ministerstva.
ide o veľmi dobré rozhodnutie zo ...
Elektronické trhovisko predstavuje ...
Celá debata | RSS tejto debaty